• Składniki kosmetyczne

Skład kosmetyczny płatków mydlanych: Poznaj tajemnice kwiatów mydlanych

Kwiaty mydlane to nie tylko urocze ozdoby, lecz także wyjątkowe kosmetyki, które zachwycają zarówno swoim wyglądem, jak i składem. Te delikatne i piękne kwiaty, kiedy rozpuszczają się w wodzie, przemieniają się w delikatną pianę, pozostawiając skórę oczyszczoną i odżywioną. Co sprawia, że płatki mydlane są tak magiczne?

Główne składniki kosmetyczne płatków mydlanych:
 • Gliceryna - odgrywa kluczową rolę w płatkach mydlanych. Jest naturalnym humektantem, co oznacza, że przyciąga wilgoć do skóry, zapewniając jej nawilżenie. Dodatkowo, pomaga w zmiękczaniu skóry, co sprawia, że po użyciu płatków mydlanych skóra staje się bardziej miękka i elastyczna.

 • Kwasy tłuszczowe - płatki mydlane często zawierają kwasy tłuszczowe, takie jak kwas oleinowy czy kwas laurynowy, które są odpowiedzialne za właściwości myjące i tworzenie piany. Dzięki nim płatki szybko rozpuszczają się w wodzie, tworząc kremową pianę, która delikatnie oczyszcza skórę.

 • Olejki eteryczne - odatkowy aromat płatków mydlanych pochodzi z olejków eterycznych, które nie tylko nadają im przyjemny zapach, ale również mogą mieć właściwości relaksacyjne lub odświeżające, w zależności od użytego olejku.

 • Barwniki - niektóre płatki mydlane zawierają barwniki pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, które nadają im różne kolory. Te barwniki mogą być delikatne dla skóry, ale zawsze warto sprawdzić, czy nie wywołują one reakcji alergicznych.

 • Składniki dodatkowe - płatki mydlane mogą zawierać dodatkowe składniki, takie jak ekstrakty roślinne, witaminy czy minerały, które działają korzystnie na skórę, na przykład łagodzą podrażnia czy nawilżają.

Korzyści dla skóry z kąpieli w płatkach mydlanych:
 • Delikatne oczyszczanie: Dzięki swojej formule, płatki mydlane delikatnie usuwają zanieczyszczenia ze skóry, nie naruszając jej naturalnej bariery ochronnej.

 • Nawilżenie: Gliceryna i inne składniki nawilżające pomagają w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry.

 • Aromaterapia: Olejki eteryczne, które są często dodawane do płatków mydlanych, mogą działać relaksująco lub odświeżająco na zmysły.


Pamiętaj, żeby zawsze sprawdzać skład płatków mydlanych, szczególnie jeśli masz skórę wrażliwą lub alergie. Choć płatki mydlane są zazwyczaj łagodne dla większości typów skóry, reakcje alergiczne mogą się zdarzyć u niektórych osób.

Bukiety mydlane to nie tylko ozdoba łazienki, ale także produkt kosmetyczny, który może zaoferować wiele korzyści dla skóry. Ich delikatna formuła i starannie dobrany skład sprawiają, że mogą być doskonałym dodatkiem do codziennej rutyny pielęgnacyjnej, nadając nie tylko piękno, ale i zdrowie skórze.

Poznaj skład chemiczny kwiatów mydlanych z Mydlanej Kwiaciarni®

 • Skrobia kukurydziana
Substancja pozyskiwana z kukurydzy, w produkcji kwiatów mydlanych służy do zagęszczania i stabilizowania emulsji. Główne zastosowanie ma jako składnik matujący i absorbujący wilgoć. Pozostawia skórę gładką, matową i miękką po aplikacji.
 • Alkohol poliwinylowy
Jest składnikiem pochodzenia syntetycznego. Otrzymuje się go w laboratorium, metodą hydrolizy w wyniku polimeryzacji octanu winylu. Do jego produkcji nie wykorzystuje się żadnych substancji pochodzenia zwierzęcego, dlatego może współtworzyć kosmetyki wegańskie. Jako składnik kwiatów mydlanych zapobiega odparowaniu wody z powierzchni skóry - tworząc niewidzialną warstwę na powierzchni skóry, zapobiega utracie wody.

Alkohol poliwinylowy jest składnikiem bezpiecznym, wykorzystywanym w produkcji wielu kosmetyków do pielęgnacji skóry dzieci, kobiet w ciąży czy karmiących piersią.

W produkcji kwiatów mydlanych wykorzystuje się jego właściwości zagęszczające, wiążące, podnoszące i regulujące lepkość formuł, a także zapobiegające rozwarstwianiu.
 • Dodecylosiarczan sodu
Substancja myjąca – usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów – jest składnikiem aktywnym w kwiatach mydlanych. Charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami pianotwórczymi.
 • Cocamide DEA
Substancja myjąca – usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów. W produkcji kwiatów mydlanych znajduje zastosowanie jako składnik renatłuszczający w płatkach kapielowych. Proces mycia powoduje usunięcie m.in. substancji tłuszczowych, dlatego stosuje się substancje renatłuszczające, które odbudowują barierę lipidową.
 • Glikol propylenowy
Jest jednym z najpopularniejszych składników kosmetyków. Wykazuje działanie nawilżające skórę i zmiękczające naskórek, a także wspomagające konserwowanie kosmetyku poprzez obniżenie aktywności wody. Stosowany jest też jako nośnik np. ekstraktów roślinnych – bardzo dobrze rozpuszcza aktywne składniki roślinne o różnych właściwościach.

W produkcji kwiatów mydlanych glikol propylenowy charakteryzuje się zdolnością do przenikania przez warstwę rogową naskórka, dzięki czemu ułatwia transport innych ważnych składników aktywnych w głąb skóry.
 • Paraffinum liquidum
Parafina ciekła stanowi bazę dla olejków do kąpieli i oliwek. W produkcji kwiatów mydlanych jest stosowana jako plastyfikator – zmniejsza kruchość płatków mydlanych oraz nadaje im połysk. Pełni rolę rozpuszczalnika dla innych substancji hydrofobowych zawartych w kosmetyku. Parafina nie wnika w naskórek. Zastosowana w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na ich powierzchni warstwę okluzyjną (film). Dzięki temu zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni – jest to pośrednie działanie nawilżające. W efekcie, parafina zawarta w kwiatach mydlanych zmiękcza i wygładza skórę.
 • Metyloizotiazolinon
W produkcji kwiatów mydlanych pełni funkcję konserwującą, hamując rozwój mikroorganizmów w produkcie kosmetycznym. Chroni płatki mydlane przed wtórnym zakażeniem mikroorganizmami, które możemy wprowadzić przy codziennym użytkowaniu produktu (np. odrywając z główek kwiatowych płatki mydlane do kąpieli).
 • Barwniki kosmetyczne i spożywcze

  • CI 16035 - barwnik kosmetyczny nadaje czerwony kolor płatkom mydlanym.
  • CI 19140 - barwnik kosmetyczny nadaje żółty kolor płatkom mydlanym.
  • CI 42090 - barwnik kosmetyczny i spozywczy - nadaje płatkom mydlanym niebieski kolor.
  • CI 16255 - barwnik kosmetyczny nadaje czerwony kolor płatkom mydlanym.
  • CI 45430 - barwnik kosmetyczny i spozywczy - nadaje płatkom mydlanym wiśniowy kolor.
  • CI 15985 - arwnik kosmetyczny nadaje żółty kolor płatkom mydlanym.
Płatki mydlane zawierają kompozycje zapachowe składające się z aromatów pochodzenia naturalnego i syntetycznego.

Płatki mydlane, z których tworzone są kwiaty i komponowane piękne bukiety mydlane są produktem przyjaznym weganom.