Mydlane kwiaty wciąż zyskują na popularności. To wdzięczny prezent urodzinowy lub z okazji imienin. Bukiety mydlane wręczane są z okazji ślubu, a stylowy flower box mydlany to piękny upominek dla ukochanej. Okazji, aby wybrać i podarować mydlane kwiaty jest zatem bardzo wiele.

Żywe kolory, delikatny zapach i piękna kompozycja – to najczęściej podkreślane atuty bukietów z ręcznie tworzonych kwiatów mydlanych. Są trwałe i długo przypominają o okazji, z jakiej zostały wręczone. Nigdy nie więdną – to oczywiste. Mogą zdobić pomieszczenie przez długie tygodnie. Wprawdzie nie trzeba ich podlewać, warto jednak zastanowić się, jak dbać o bukiety mydlane, aby ich piękno trwało jeszcze dłużej.

Mydlane kwiaty to delikatne płatki mydlane uformowane ręcznie w kształt różnych gatunków kwiatów. Są niezwykle uniwersalne, gdyż nie wymagają szczególnych warunków przechowywania. Można je ustawić zarówno w pomieszczeniach zacienionych, takich jak korytarze bez dostępu do światła dziennego, jaki i bardzo ciepłych, jak domowa sauna. Niektóre z naturalnych barwników wykorzystywanych w produkcji masy, z której formuje się mydlane kwiaty są wrażliwe na działanie promieni UV, dlatego bukiet mydlany wystawiony w silnie nasłonecznionym miejscu może z czasem zmienić swój koloryt. Kwiaty pozostaną piękne, choć ich barwy będą różnić się względem nowych. Z tego względu, dbając o bukiet mydlany warto unikać ustawiania go na dłużej na parapetach okien skierowanych na południe lub zachód.

Wszystkie kwiaty lubią wilgoć. Także te, ułożone w flower box mydlany. Nie należy ich polewać wodą, ani podlewać, ale bez obaw można je postawić w pomieszczeniu, w którym częściej gromadzi się wilgoć – takim jak łazienka, czy kuchnia. Chłonące wilgoć z powietrza płatki mydlanych kwiatów stają się plastyczne i jeszcze bardziej przypominają swoje naturalne wzorce.

Temperatura powietrza nie wpływa na trwałość kwiatów tworzących bukiet mydlany. Taką kompozycję można przechowywać w chłodnych pomieszczeniach jak i wykorzystać jako ozdoba do nagrzanego słońcem saloniku na poddaszu. Natomiast znacznie obniżona wilgotność powietrza może prowadzić do wysychania kwiatowych płatków, które w konsekwencji stają się kruche i łamliwe. W takim przypadku warto na kilka godzin przestawić bukiet do bardziej wilgotnego pomieszczenia (np. łazienki, w której wcześniej brano gorący prysznic). Po pewnym czasie kwiaty odzyskają swoją plastyczność i będzie można ponownie cieszyć się ich pełnym urokiem.

Dbając o bukiet mydlany warto co jakiś czas zdmuchnąć lub strącić z płatków osiadający na nich kurz. Można do tego wykorzystać delikatną szczotkę do odkurzania lub spray ze sprężonym powietrzem. Nie należy przecierać płatków wilgotną szmatką, gdyż kurz może przywierać do nawilżonej powierzchni mydlanych kwiatów.

Bukiet mydlany sprawi każdej obdarowanej osobie wiele radości – pięknie wygląda, delikatnie pachnie i zachowuje świeżość bez względu na upływ czasu. Jest to zatem bardzo wdzięczny pomysł na prezent, a jako akcent wystroju wnętrza jest bardzo prosty w utrzymaniu i długo zachowuj swoje walory ozdobne.